Hrad Malbork
Na severe Poľska v blízkosti Gdanskej zátoky by ste našli hrad Malbork, ktorý je so svojou rozlohou 250 000 m² najväčším na svete. Hrad bol postavený nemeckým katolíckym rádom v 13. storočí ako pevnosť pod názvom Marienburg, do rúk Poliakov sa dostal až o dve storočia neskôr a stal sa rezidenciou kráľov. Dnes slúži hrad ako múzeum a od roku 1997 je zapísaný na zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Varšava - mesto fénixa
Od konca 16. storočia je hlavným mestom Poľska Varšava ležiaca v jeho geografickom strede. Mnoho pamiatok tu ale nenájdete, pretože počas druhej svetovej vojny bolo starobylé mesto prakticky zničené. Po vojne vstala Varšava z popola ako fénix a stala sa moderným dynamickým mestom, kde sídli veľa inštitúcií, organizácií a nadnárodných korporácií. O histórii Poľska sa môžete dozvedieť v mnohých miestnych múzeách.
Prístavné mesto Gdansk je neodmysliteľne spojené s morom a jeho historické jadro pripomína holandský Amsterdam. Väčšina zaujímavých stavieb sa nachádza v tzv. Hlavnom meste a Starom meste a pochádza zo začiatku 17. storočia, tzv. zlatého veku Gdanska. V uličkách mesta nájdete príjemné kaviarne, kiosky a obchodíky s ponukou jantárových šperkov.
Vroclav - mesto stovky mostov
Aj stredná Európa má svoje Benátky a je nimi poľský Vroclav. V celom meste sa nachádza vyše 130 mostov a lávok, najviac z nich nájdete v centre a za najkrajší je považovaný Most Tumski. Tento most, tiež prezývaný most zamilovaných, bol postavený v roku 1889 a je najstarším oceľovým mostom vo Vroclave. Prvé zmienky o meste pochádzajú už z 10. storočia, nie je tu teda núdza o pamiatky. Začať môžete na Rynku, ktorý je stredobodom mesta, najlepšie si ale všetko prezriete počas plavby po rieke Odre.
Poľsko je krajinou snáď najviac poznamenanou druhou svetovou vojnou a holokaustom, ktorý sa odohrával priamo na jeho území. Z pôvodného koncentračného tábora Auschwitz tak vznikol pamätník, aby sme si tu stále pripomínali, čoho sú ľudia schopní a čo by sa už znovu nemalo opakovať. Každoročne navštívi Osvienčim a Brezinku cez milión ľudí z celého sveta.
Pamätník otvárajú denne o 8. hodine a zatvárajú v sezóne až o 19. hodine. Prehliadku absolvujete so sprievodcom alebo elektronickým sprievodcom s výkladom v slúchadlách. Medzi Osvienčimom a Brezinkou, kde sa nachádzal hlavný vyhladzovací tábor, je v lete pre návštevníkov zabezpečená autobusová doprava.
Vedeli ste, že
- zhruba tretinu územia Poľska pokrývajú lesy?
- poľská ústava z roku 1791 je najstaršia v Európe a druhá najstaršia na svete (USA 1787)?
- vo Vroclave sa nachádza najstaršia reštaurácia v Európe "Piwnica świdnicki", v prevádzke od roku 1275?
- „americký“ bagel pochádza z Poľska, konkrétne z Krakova, a do USA sa dostal až so židovskými emigrantmi?
Baltské zlato z mora
Typickým poľským suvenírom je šperk s jantárom. Prečo je to tak? Kusy jantáru, teda skamenenej živice stromov z obdobia treťohôr, sa už po stáročia objavujú ako naplaveniny Baltského mora v oblasti medzi poľským Gdanskom a ruským Kaliningradom. Už v staroveku bol tento materiál cenený. Po tzv. Jantárovom chodníku sa dopravoval až do Stredozemia, kde za neho platili striebrom a zlatom. Dodnes môžete pri troche šťastia na brehu Baltského mora naraziť na jantárové naplaveniny, najmä po búrke.
Zaujímavé čísla z Poľska
- 13 miest zapísaných na zozname Kultúrneho dedičstva UNESCO
- 17 nositeľov Nobelovej ceny (Marie Curie-Sklodowska má dokonca dve)
- Takmer 90 % obyvateľov sa v Poľsku hlási k nejakej cirkvi (najviac ku katolíckej). To z Poliakov robí najviac veriaci národ.
- Poľsko má 38,5 milióna obyvateľov, teda ako Česko, Maďarsko, Rakúsko a Švajčiarsko dohromady.
- K poľskej národnosti sa hlási 60 miliónov ľudí, čo z Poliakov robí druhý najväčší slovanský národ. Tretina Poliakov však žije v zahraničí.
Útržky z histórie
Vznik poľského štátu sa datuje do roku 966, kedy tiež vládnuca dynastia Piastovcov prijala kresťanstvo. Počas svojej histórie muselo Poľsko neustále brániť svoju samostatnosť, od roku 1600 bolo 43krát napadnuté. Medzi rokmi 1795 a 1918 dokonca poľský stáť ani neexistoval, a to v dôsledku tzv. trojakého delenie Poľska, krajina bola rozdelená medzi Prusko, Rakúsko a Rusko. V novembri 1918 došlo k obnoveniu poľského štátu, druhá svetová vojna však krajinu opäť drasticky poznamenala. Do roku 1989 bolo Poľsko súčasťou východného bloku a v roku 2004 vstúpilo do Európskej únie ako najväčšia z postkomunistických krajín.
Do Poľska za zábavou a aquaparkami
Možno by ste nečakali, že v Poľsku nájdete zábavný park, ktorý sa vyrovná tým americkým. Zábavný park Energylandia v obci Zator asi 40 km od Krakova je miestom zábavy pre celú rodinu. Na ploche 26 hektárov tu nájdete okolo 60 atrakcií od tematických pre malé deti (napr. dedinu Vikingov), až po extrémny roller coaster, space gun alebo tsunami dropper.
Ďalej nájdete v Poľsku niekoľko dinoparkov a v Kladsku tiež Minieuroland s miniatúrami najvýznamnejších stavieb Európy. Poliaci síce nemajú toľko kúpeľov ako trebárs Maďari, zato sú ale experti na aquaparky. V Aqua Parku Wodny Krakow si okrem bazénov užijete aj umelú rieku a neobvyklé tobogany so svetelnými a zvukovými efektami. K dispozícii je tiež vodná lezecká stena, vodné pólo alebo pirátska loď so skutočnými vodnými delami. Ďalšie skvelé zážitky pri kúpaní ponúka napríklad Aqua Park Reda, Aqua Park Wroclaw alebo Aqua Park Zakopane.