Duchovia, paranormálne aktivity alebo staré babské historky? Či už ste milovníci hororov, lákajú vás záhadami opradené miesta, alebo len hľadáte, ako si spestriť svoju dovolenku v Poľsku, máme pre vás tipy na klasické aj originálne výletné ciele, pri ktorých vám bude behať mráz po chrbte.
Kaplnka plná lebiek
Na prvý pohľad nenápadná kaplnka na severe mesta Kudowa-Zdrój v sebe ukrýva neobvyklé prekvapenie. Interiér zdobí tritisíc ľudských lebiek a základy a steny tvorí zhruba dvadsať až tridsaťtisíc ľudských ostatkov.
História kostnice v Čermnej sa datuje až do 18. storočia. Vybudoval ju miestny farár Václav Tomášek, ktorý so svojimi spolupracovníkmi zozbieral kosti z masových hrobov obetí vojen a epidémií.
Ide o jednu z najznámejších kostníc v strednej Európe, ďalšia sa nachádza v Česku v Sedlci pri Kutnej Hore.
Zrúcanina hradu Ogrodzieniec
Dejiny hradu sa začali písať v 12. storočí, za dobu svojej existencie zažil Ogrodzieniec niekoľko nájazdov a vystriedal množstvo majiteľov. Medzi najznámejších vlastníkov patrí krutý Stanisław Warszycki. Správca Warszycki oplýval veľkým bohatstvom a zaslúžil sa o rozvoj obchodu a poľnohospodárstva v okolí, nechal vystavať niekoľko svätostánkov, a stal sa tak obľúbencom kňazov.
Hoci bol prezentovaný ako zbožný človek, jeho správanie také vôbec nebolo. Vyžíval sa v mučení poddaných aj rodiny - svoju ženu dokonca nechal verejne bičovať. Údajne mal pri hrade vybudovanú mučiareň s nástrojmi, ako je železná panna alebo judášova stolica.
Ako to už pri starobylých budovách býva, aj s týmto bývalým hradom sa spája niekoľko bájí. Warszycki bol chamtivý človek. Svoje bohatstvo chcel ochrániť za každú cenu, a tak zapredal svoju dušu diablovi. Po svojej smrti sa mal na hrad vrátiť ako čierny zúrivý pes, ktorý dodnes stráži ukryté cennosti.
Ogrodzieniec sa nachádza neďaleko Katovíc v pohorí Sokolie hory a je súčasťou 160-kilometrovej trasy - Chodník Orlích hniezd. Zrúcanina hradu sa preslávila vďaka seriálu Zaklínač z produkcie Netflix. Práve tu sa odohrala veľkolepá bitka pri Soddene.
Lesopark Witkowice
Niektoré zdroje hovoria o lesoparku Witkowice pri Krakove ako o lese samovrahov, avšak mnohí jeho návštevníci o ňom hovoria, že je príjemným miestom na prechádzku v zeleni. Kde je teda pravda?
Každé mesto má svoje legendy a Krakov ich má hneď niekoľko! Jednou takou je tá o prímestskom lesnom parku Witkowice. Začiatkom školského roku 2001 sa vydalo deväť kamarátov do lesa osláviť túto udalosť. Akonáhle na miesto vkročili, pohltila ich hustá hmla a študenti bez stopy zmizli. Posledný, kto ich videl, bol starší muž, ktorý ich pred vstupom do parku varoval slovami, že ide o nebezpečné miesto.
Po študentoch niekoľko mesiacov pátrala polícia, bohužiaľ, neúspešne. Na miesto sa vydali priatelia zmiznutých, aby si uctili pamiatku svojich kamarátov pár drinkami. Počas večera zbadali podivný obrys svetla, a tak siahli po fotoaparáte so snahou žiarenia zachytiť. Tomu, čo prístroj odfotil nechceli veriť – cez aparát sa im zjavili postavy zmiznutých mŕtvych študentov.
Pri snahách dopátrať sa pravdy o tom, čo sa pred viac ako dvadsiatimi rokmi skutočne prihodilo, sme však nenarazili na žiadne správy, ktoré by historku o stratených študentoch potvrdili, zato sme narazili na mnoho variant tejto mestskej legendy.