Oblíbené 0

Zatiaľ nemáte žiadne obľúbené ponuky.

  • K ponukám sa môžete kedykoľvek vrátiť
  • Obľúbené ponuky na jednom mieste
  • Upozornenie na zmeny v ponukách

Objavte to NAJ z Poľska: 6 NAJkrajších hradov, kde na vás dýchne história

Čo spája Rokfort, tajný úkryt Hitlera a najväčšiu tehlovú stavbu na svete? Nájdete ich u našich susedov na severe a patria medzi najkrajšie hrady Poľska.
Objavte to NAJ z Poľska: 6 NAJkrajších hradov, kde na vás dýchne história

Poľsko bolo dejiskom významných historických udalostí, vďaka čomu má najväčší a najľudnatejší štát Európy veľa čo rozprávať. Mnoho takýchto udalostí si pamätajú aj poľské hrady. Bývalé sídla kráľov, miesta opradené tajomstvami i rozprávkové stavby – v Poľsku sa nachádza viac ako 500 hradov a týchto 6 patrí k nim najkrajším.

Malbork: držiteľ dvoch rekordov

Najväčšia gotická a zároveň najväčšia tehlová stavba na svete – to je hrad Malbork na severe Poľska v Pomorskom vojvodstve. Jeho stavba sa začala v roku 1274 a v rokoch 1309–1457 slúžil ako sídlo veľmajstra Rádu nemeckých rytierov, potom ako rezidencia poľských kráľov.

Počas švédskych i napoleonských vojen bol značne zničený, podarilo sa ho ale zrekonštruovať - ​​márna snaha, neskôr bol znovu poškodený Červenou armádou. Jeho rekonštrukcia prebieha dodnes.

Začiatkom 60. rokov minulého storočia tu bolo zriadené hradné múzeum. V roku 1997 bol Malbork zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Kráľovský hrad Wawel

„Zamek Królewski na Wawelu“, ako znie jeho poľský názov, býval sídlom poľských kráľov, dnes v ňom sídli múzeum. Hrad na návrší pri rieke Visle patrí vďaka impozantnej architektúre medzi najkrajšie pamiatky Krakova a medzi najnavštevovanejšie pamätihodnosti v celej krajine.

Nájdete tu katedrálu sv. Stanislava a sv. Václava, pohrebisko poľských kráľov a korunovačný kostol. Prezrite si interiéry pevnosti, vybrať si môžete z niekoľkých stálych expozícií.

Kráľovský hrad bol na návrší Wawel postavený už v 11. storočí v románskom slohu. Časom bol prestavaný a svoju renesančnú podobu získal začiatkom 16. storočia.

Poľsko - Najobľúbenejšie pobyty

Hrad a zámok Książ: tajný bunker Hitlera

Zámok s pohnutou históriou vystriedal viacerých majiteľov a počas vojen bol značne zničený. O jeho začiatkoch sa toho veľa nevie – sú plné medzier a nejasností. Prvé písomné zmienky o hrade pochádzajú z rokov 1288 – 1292, kedy býval zámok ešte hradom.

V roku 1941 zámok skonfiškovali nacisti, čím sa začalo najtragickejšie obdobie v dejinách hradu. Veľmi si ho obľúbil ríšsky vodca SS, ktorý si potrpel na mystiku a okultizmu Himmler a údajne ho inšpirovala skala pod zámkom. Akonáhle nacisti hrad zabavili, začali s prestavbou - zobrali cennosti a napáchali ohromné ​​historické škody.

Pod zámkom nechali nacisti vybudovať sieť podzemných chodieb. Účel, ktorému mali slúžiť nie je jasný. Pravdepodobne tu pripravovali bunker pre Hitlera. Iní zase tvrdia, že sa tu mala skrývať jantárová komnata.

Zámok leží iba 20 kilometrov od Adršpašských skál a po Malborku a Wawelu je tretím najväčším hradom v Poľsku.

Kwidzyn: hrad s najväčšou latrínou na svete

Mesto Kwidzyn nájdete v Pomorskom vojvodstve približne 70 kilometrov južne od Gdansku. Najväčším lákadlom Kwidzynu je rovnomenný križiacky hrad, ktorý bol vystavaný medzi prvou polovicou 13. a druhou polovicou 14. storočia.

Stavba mala dve funkcie, obrannú a sakrálnu. V rokoch 1285-1587 tu sídlila pomezanská kapitula. Pri návšteve hradu by ste si nemali nechať ujsť tunajší unikát, gdanisko. Ide o vežu, ktorá plnila funkciu hygienickú a tiež obrannú. V dobách mieru slúžila ako latrína. Vzhľad stavby sa počas storočí razantne zmenil, charakteristický znak - výšková veža - však zostal rovnaký.

V päťdesiatych rokoch pribudlo hradu múzeum, ktoré funguje ako pobočka Malborského múzea. Vidieť tu môžete rôzne historické dedičstvá regiónu. Kwidzyn patrí medzi najcennejšie sakrálne pamiatky stredovekej poľskej architektúry.

Czocha: poľský Rokfort

Majestátnu budovu hradu Czocha ocenia najmä milovníci rozprávok, tajomna a fotografi. Poľský Rokfort nájdete blízko českých hraníc, z Liberca doň dôjdete približne za 50 minút.

Jeden z najkrajších a najtajomnejších hradov v Poľsku bol vybudovaný v prvej polovici 13. storočia. Nevie sa, kto ho nechal postaviť, pravdepodobne to bol český kráľ Václav I., alebo jeho syn Přemysl Otakar II.

Prečo poľský Rokfort? Na hrade sa koná takzvaný LAPR (Live Action Role Play), jednoducho ide o hru, v ktorej ľudia stvárňujú rôzne postavy.

Niedzica: hrad prestavaný na zámok

Hrad Niedzica, známy tiež ako hrad Dunajec, leží na juhu Poľska, necelých 6 km od Slovenska. Vypína sa na kopci pri rieke Dunajec a spájajú sa s ním rôzne príbehy a legendy – podľa jednej z nich sa na hrade nachádza stratený poklad Inkov. Na hrade dokonca našli olovené púzdro s nápismi kipu (uzlové písmo). Ako to ale s pokladom naozaj je?

Dunajec má skutočne zaujímavú históriu a jeho vlastníci sa často striedali. Hrad bol postavený v prvej polovici 14. storočia a patril Maďarom, neskôr hrad skonfiškoval Kráľ Robert a odovzdal ho Viliamovi Drugetovi, ten dal vtedy drevenej stavbe kamennú podobu. Hrad počas rokov teda obývali králi, Horvathé, lúpežní rytieri a pár ďalších majiteľov. Medzi najzaujímavejších obyvateľov hradu ale patria Inkovia – v 18. storočí tu údajne žila inkská princezná Umina, s ktorou sa spája onen príbeh o tajomnom poklade Inkov.

Chceli by ste niekedy prenocovať na zámku? Teraz máte možnosť! Súčasťou zámockého areálu v Niedzici je aj ubytovacia časť - môžete si tak vyskúšať bývanie v zámockých komnatách, izbách pre hostí alebo v zámockom podkroví.

Autor článku:

Aktualizované: 16. 11. 2024

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Najpredávanejšie pobyty

Inšpirujte sa tými najpredávanejšími pobytmi za posledný týždeň