Oblíbené 0

Zatiaľ nemáte žiadne obľúbené ponuky.

  • K ponukám sa môžete kedykoľvek vrátiť
  • Obľúbené ponuky na jednom mieste
  • Upozornenie na zmeny v ponukách

Objavte to NAJ z Poľska: 7 najkrajších pamiatok UNESCO

Výlet do Poľska je vždy skvelý nápad! Krajina pri Baltskom mori má jednoducho všetko - piesočné pláže, majestátne hory, historické mestá a niekoľko pamiatok UNESCO. Dnes vám predstavíme tie najkrajšie a najzaujímavejšie z nich, ktoré musíte navštíviť.
Objavte to NAJ z Poľska: 7 najkrajších pamiatok UNESCO

Od pobrežia Baltského mora až po česko-poľské hranice je Poľsko pretkané nádhernou prírodou a farebnými mestami s bohatou históriou. Náš severný sused je domovom mnohých unikátnych atrakcií, ktoré nikde inde vo svete neuvidíte. V Poľsku sa nachádza celkovo 17 pamiatok zapísaných na Zozname svetového dedičstva UNESCO – z toho je 15 kultúrnych a zvyšné 2 prírodné. Vybrali sme z nich 7, ktoré sú tie NAJ!

1. Historické centrum Krakova

Krakov patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie miesta v krajine. Kedysi býval rezidenciou kráľov a tiež hlavným mestom Poľska. Pri bombardovaní počas druhej svetovej vojny nebol Krakov zničený tak, ako iné mestá, a tak si zachoval svoj starobylý pôvab.

Metropola na Visle sa teší veľkej obľube. Bodaj by nie – krakovské Hlavné námestie, ktoré je najväčšie v Európe, hostí každoročne známe vianočné trhy, a predovšetkým tu nájdete množstvo pekných farebných budov, napríklad Kostol Nanebovzatia Panny Márie, gotickú radničnú vežu alebo tržnicu Sukiennice.

Vydajte sa do Krakova a spoznajte to najlepšie, čo mesto ponúka!

Krakov - Najobľúbenejšie pobyty

2. Soľná baňa Wieliczka

Pri Krakove ešte chvíľu zostaneme, pretože približne 10 km od mesta sa pod zemou ukrýva perla – soľná baňa Wieliczka. Tá patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v Poľsku a každoročne privíta takmer 2 milióny turistov z celého sveta. Prezrite si jedinečný kus prírody pod zemským povrchom. Tešiť sa môžete na komory vytesané do soli, podzemné jazerá aj soľné sochy. Kľukatými chodbami prejdete do hĺbky 135 m pod zemou.

Soľ sa v bani ťažila až do roku 1996. Bývalí baníci majú dnes na starosť starostlivosť o túto vzácnu pamiatku, aby sa v čo najlepšom stave zachovala aj pre ďalšie generácie.

Ďalšie informácie

  • Wieliczka sa nachádza juhovýchodne od centra Krakova, blízko zjazdu z diaľnice A4 na križovatke Kraków Wieliczka.

3. Hrad Malbork

Hrad rytierov drží hneď dve svetové prvenstvá – je najväčšou gotickou a zároveň najväčšou tehlovou stavbou na svete. Stojí na severe krajiny, približne hodinu jazdy od Gdaňsku. História hradu sa datuje až do roku 1270, kedy sa začala jeho výstavba. Medzi rokmi 1309-1457 slúžil ako sídlo veľmajstra Rádu nemeckých rytierov. Počas trinásťročnej vojny kúpil Malbork kráľ Kazimír IV. Jagelovský a až do roku 1772 bol hrad jedným zo sídiel poľských kráľov.

Malbork má rozlohu 200 ha a na jeho stavbu robotníci použili 50 miliónov ručne pálených tehál.

Ďalšie informácie

  • Prehliadka hradu trvá viac ako 3 hodiny, počas ktorých nahliadnete do desiatok miestností a sál. Počas návštevy Malborku si nenechajte ujsť aj nádherné terasy a vonkajšie priestranstvo.

4. Kostoly Mieru vo Svidnici a Jawore

Neďaleko česko-poľských hraníc v Dolnosliezskom vojvodstve stojí najväčší drevený barokový chrám v Európe – Kostol Mieru Najsvätejšej trojice. Jeho základný kameň bol položený 23. augusta 1956 a už v júni budúceho roka si sadli veriaci k prvej bohoslužbe. Omše sa tu teda konajú nepretržite už od roku 1657. Stredoveký hrazdený kostol má drevenú kostru, ktorá bola vyplnená hlinou a slamou.

Kostoly Mieru boli postavené na základe zmlúv Vestfálskeho mieru, ktoré ukončili tridsaťročnú vojnu. Celkovo veriaci postavili tri kostoly. Jeden z nich stál v meste Głogow, ale bohužiaľ ho zničil požiar. Druhý dodnes stojí v Jawore a tretí vo Svidnici.

Kostol Mieru Najsvätejšej trojice nevyniká iba veľkosťou, jedinečnou architektúrou a nádherným interiérom. Preslávil sa tiež vďaka unikátnemu zvuku organu. Od roku 2000 sa vo svätostánku každoročne koná Medzinárodný Bachov festival.

Ďalšie informácie

  • Prehliadka Kostola Mieru Najsvätejšej trojice trvá približne 40 minút.

5. Drevené kostoly v južnom Malopoľsku

Krakovsko-čenstochovskou vrchovinou a Tatrami sa tiahne Chodník drevenej architektúry. Táto trasa vedie okolo mimoriadne zachovaných drevených stavieb. Na 1500 km chodníku leží 237 stavieb z dreva - chalupy, krčmy, hospodárske stavby aj slávne drevené kostoly.

Najstaršie kostoly pochádzajú zo 14. storočia a sú medzi nimi zastúpené rôzne slohy – gotický, renesančný, barokový aj secesný.

6. Hala storočia vo Vroclave

Majestátna budova bola vystavaná v rokoch 1912 až 1913 pri príležitosti stého výročia víťazstva nad Napoleonom v bitke pri Lipsku. Halu navrhol architekt Max Berg a okrem haly samotnej stavbu tvorí Pavilón štyroch kopulí, Pergola a Ihlica.

Hala storočia vo svojej dobe budila značné kontroverzie – bola prvou železobetónovou stavbou na svete. Keď ju robotníci dokončili, mali údajne strach odmontovať podporné lešenie, aby sa nezrútila.

Ďalšie informácie

  • K hale dôjdete autom, autobusom aj električkou a nájdete ju na adrese: Wystawowa 1.
  • Pri hale sa nachádza parkovisko, ktoré je spoplatnené.

7. Prírodná pamiatka: Bielovežský národný park

Bielovežský národný park (BNP) v sebe ukrýva jedinečný poklad – posledný nedotknutý prales v Európe. Ide o najväčší komplex prirodzených listnatých a zmiešaných lesov v Európe. V rezervácii sa nachádza niekoľko obrovských historických dubov, ktoré sú prísne chránené. Zo zvierat sú tu okrem zubra aj vlci, rysy, stáda divokých koní a ďalších asi 50 druhov cicavcov a 120 druhov vtákov.

Najväčším lákadlom národného parku je zubor európsky. V súčasnosti tu žije najväčšie voľne sa pohybujúce stádo zubrov, ktoré má 800 jedincov.

Ďalšie informácie

  • Za nepriaznivého počasia je vstup do národného parku zakázaný.
  • Psíky nechajte radšej doma, majú totiž do chránenej oblasti vstup zakázaný.
  • Pokiaľ nebudete mať šťastie a zubry v prírode nestretnete, môžete si ich spolu s ďalšími divokými zvieratami – losmi a vlkmi – prezrieť v rezervácii European Bison Show Reserve.

Osvienčim

O Osvienčime sa dá len ťažko povedať, že patrí medzi krásne pamiatky. Ide však o miesto, ktoré ročne láka milióny ľudí a pripomína temnú časť európskych dejín. Najväčší vyhladzovací tábor na svete bol na Zoznam UNESCO zapísaný v roku 1979. Oslobodenie v roku 1945 prečkal v podstate bez väčších škôd, a tak je tábor veľmi zachovaný. Opevnené múry, ostnaté drôty a plynové komory nesú dodnes svedectvo o hrôzach, ktoré napáchali nemeckí nacisti. V koncentračnom tábore nacisti systematicky mučili a zavraždili 1,5 milióna ľudí. Drvivá väčšina obetí boli Židia.

Ďalšie informácie

  • Na prehliadku si vyhraďte približne tri a pol hodiny.
  • Batoh s desiatou si so sebou neberte. Pitie si ale vziať smiete.
  • Parkovanie je možné priamo pred vchodom do areálu (10 zlotých/deň; 2 zloté/hodinu).
  • Múzeum je otvorené celoročne okrem 1. januára, 25. decembra a Veľkonočnej nedele.
  • Deťom mladším ako 14 rokov nie je návšteva múzea odporúčaná.
  • Vezmite, prosím, na vedomie, že na mieste by ste sa mali správať s náležitým rešpektom. Selfie si teda odfoťte niekde inde. Návštevníci sú povinní byť patrične odetí.

Autor článku:

Aktualizované: 21. 11. 2024

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Najpredávanejšie pobyty

Inšpirujte sa tými najpredávanejšími pobytmi za posledný týždeň