Oblíbené 0

Zatiaľ nemáte žiadne obľúbené ponuky.

  • K ponukám sa môžete kedykoľvek vrátiť
  • Obľúbené ponuky na jednom mieste
  • Upozornenie na zmeny v ponukách

Objavte to NAJ z Poľska: TOP 5 filmových lokalít

Poľské mestá sú ako stvorené na natáčanie vojnových filmov. Bol to práve Schindlerov zoznam, ktorý svetu predstavil Krakov. V Poľsku sa ale natáčali aj ďalšie hollywoodske trháky, napríklad Pianista alebo Zaklínač. Kde? Objavte tieto filmové lokality!
Objavte to NAJ z Poľska: TOP 5 filmových lokalít

Aby mohla vzniknúť kvalitná filmová snímka, veľmi dôležitú úlohu hrajú miesta, kde má prísť príbeh k životu. Historické poľské mestá sú obľúbenou destináciou pre natáčanie diel s vojnovou tematikou, avšak filmári postupne objavujú aj prírodné krásy tejto rozmanitej krajiny. Kde vznikol milovaný seriál z produkcie Netflixu Zaklínač alebo srdcervúci Pianista?

Schindlerov zoznam – Krakov

Hviezdne obsadená snímka Schindlerov zoznam z roku 1993 na čele s Liamom Neesonom (Oskar Schindler) rozpráva príbeh o nepredstaviteľných hrôzach, ktoré napáchali nacisti na Židoch. Schindler bol priemyselníkom, ktorý sa snažil zachrániť prenasledovaných Židov pred smrťou v lágroch tým, že im dal prácu vo svojej továrni na výrobu granátov v Brnenci.

Režisérovi Stevenovi Spielbergovi ležalo na srdci, aby bol príbeh naozaj autentický, preto pracoval s odborníkmi aj preživšími holokaustu a mnoho scén natočil práve v Krakove na týchto miestach:

Kazimierz a most maršala Józefa Piłsudskiego

  • Štvrť Kazimierz bola centrom židovskej komunity. Počas nacistickej okupácie ju však museli Židia opustiť a presídliť sa na druhú stranu rieky Visly. Počas exodu prechádzali cez most maršala Józefa Piłsudskiego.

Kostol Nanebovzatia Panny Márie

Ulica Szeroka

  • Ulica v štvrti Kazimierz sa vo filme vyskytla niekoľkokrát, slúžila ako kulisa pre krakovské ghetto.

Továreň Oskara Schindlera

  • Areál bývalej továrne, kde obchodník Schindler zamestnával Židov, nájdete na ulici Lipowa 4. Vo filme zahliadnete schodisko a tiež zábery fasády.

Osvienčim

  • Priamo v areáli koncentračného tábora sa filmovať nesmie, avšak štáb mal povolené natočiť si Osvienčim zvonku. Interiéry potom filmári zrekonštruovali v lome Liban, kde vznikla napríklad nervy drásajúce scéna zo spŕch.

Vedeli ste, že Steven Spielberg je potomkom ukrajinských Židov? Snímka Schindlerov zoznam získala sedem Oscarov, z toho jedného za réžiu. Spielberg honorár za film odmietol, pretože by to pre neho boli – ako sám povedal – krvavé peniaze, a tak venoval zárobok nadácii Shoah.

Poľsko - Najobľúbenejšie pobyty


Pianista – Varšava

Život mladého a nadaného pianistu Wladislawa Szpilmana (Adrien Brody) sa razantne zmení, keď nemecké vojská napadnú Poľsko a začnú uplatňovať tvrdé reštrikcie proti Židom. Príbeh výstižne zhŕňa slogan filmu: hudba bola jeho vášňou, prežitie majstrovským dielom.

Vo filme Pianista sa objavili predovšetkým lokality v Berlíne, Postupime aj v Poľsku – väčšina scén potom bola natočená v schátraných budovách vo varšavskej štvrti Praga.

Saski Hotel

  • Hotel poslúžil ako kaviareň Capri, v ktorej pianista pracoval.

Ulica Kozia

  • Ulica ako jedna z mála prečkala vojnu a zachovala si tak svoj historický šarm. Vo filme poslúžila ako pozadie počas nakrúcania rôznych scén.

Krakovské predmestie

  • Szpilmanova rodina sa dozvedá o vstupe Veľkej Británie a Francúzska do vojny proti nacistom, a zároveň sleduje pochod nemeckých vojakov ulicami.

Vo vojnovej dráme sa tiež objavili ulice Konopacka, Mała, Stalowa a ďalšie. Niektoré časti mesta, kde sa natáčalo, je ťažké rozlíšiť, pretože boli v postprodukcii upravené tak, aby vyzerali ako počas vojny.

Snímku režíroval kontroverzný a oceňovaný režisér Roman Polanski a vychádzal pri tom zo Szpilmanovej autobiografie. Inšpiráciou mu boli aj jeho vlastné tragické skúsenosti - režisérovi rodičia boli odvlečení do koncentračného tábora, matka zomrela v Osvienčime.


Zaklínač – Ogrodzieniec

Geralta z Rivie v podaní Henryho Cavilla si obľúbil celý svet. Zmutovaný lovec príšer putuje svetom v ústrety svojmu osudu a kosí pri tom jednu hlavu za druhou – nie nadarmo si vyslúži prezývku Mäsiar z Blavikenu. Jeho osamelý život sa skomplikuje, keď mu pripletie do cesty uhrančivo krásnu a cieľavedomú čarodejnicu Yennefer, sukničkára Marigolda a princeznú Ciri.

Ogrodzieniec

  • Zrúcaninu hradu uvidíte na obrazovke v poslednej epizóde prvej série Zaklínača. Práve tu sa odohrá epická bitka pri Soddene. Okrem zrúcaniny filmári využili aj okolité lesy.

Narnia – Bludné skaly

Na začiatku druhej svetovej vojny sú súrodenci Lucy, Edmund, Susan a Peter evakuovaní na anglický vidiek. Pri hre na schovávačku sa najmladšia zo štvorice detí Lucy ukryje v starej skrini, ktorá je vchodom do magického sveta Narnie. Súrodenci sa pod vedením leva Aslana vydávajú do boja proti zlej Bielej čarodejnici a za ďalšími dobrodružstvami. Aby ste mohli nahliadnuť do sveta s dychberúcou prírodou, nemusíte prechádzať skriňou – stačí vyraziť do Poľska.

Bludné skaly

  • Pieskovcové skalné mesto v poľských Stolových horách sa nachádza len pár kilometrov za hranicami. Prejdite sa úzkymi chodbami okolo skál najrôznejších tvarov. Je to skvelý zážitok aj pre tých, ktorí filmy o Narnii nevideli!
  • V labyrinte sa natáčal diel Narnia: Princ Kaspian.

Bielovežský prales

  • V prvom diele série, Narnia: Lev, šatník a čarodejnica, prechádzajú deti jedným z najstarších národných parkov v Európe – Bielovežským pralesom.
  • Na severnom okraji pralesa na vodnej nádrži Siemianówka bola sfilmovaná dramatická scéna, kedy štvorica súrodencov uteká cez zamrznuté jazero pred zlými vlkmi Bielej čarodejnice.

Medzi ďalšie miesta, kde príbeh vznikal, patrí vodopád Kamieńczyka v poľských Krkonošiach a tiesňavy rieky Dunajec.


Predčítač – Lublin

Cenami ovenčená snímka vznikla podľa knižného bestselleru Bernharda Schlinka. Príbeh o milostnom vzťahu medzi staršou ženou a mladým chlapcom otvára tému viny Nemcov za zločiny druhej svetovej vojny.

V 50. rokoch prežije pätnásťročný Michael (David Kross) vášnivý románik s tajuplnou Hannou (Kate Winslet), ktorá chlapca žiada, aby jej predčítal klasické literárne diela. Hanna však jedného dňa zmizne. Michael sa s ňou po rokoch, ako študent práv, znovu snaží stretnúť. Mladík však zisťuje, že Hanna bola dozorkyňou v koncentračnom tábore a je za svoju minulosť súdená.

Koncentračný tábor Majdanek

  • Film vznikal predovšetkým v Nemecku, avšak v rámci flashbackov je divák prenesený do koncentračného tábora Majdanek neďaleko Lubline.
  • Tábor bol zriadený ako zajatecký v roku 1941, o dva roky neskôr bol však premenený na klasický koncentračný tábor. Areál bol oslobodený v roku 1944 a už nasledujúci rok tu bolo založené prvé múzeum svojho druhu - Państwowe Múzeum na Majdanku.

Autor článku:

Aktualizované: 16. 11. 2024

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Najpredávanejšie pobyty

Inšpirujte sa tými najpredávanejšími pobytmi za posledný týždeň